среда, 19 марта 2014 г.

  

ЗАНЯТТЯ-КОНСПЕКТИ
ПРОВЕДЕННОЇ РОБОТИ

Розвиток  мовленнєвої творчості дошкільників.
Проблема розвитку словесної творчості завжди була однією з найбільш актуальних для дошкільної освіти. Хоча інтерес до словесної творчості у дітей виникає досить рано, але скласти повноцінну художню розповідь дитина старшого дошкільного віку вагається. Тому науковці наголошують на важливості самого творчого процесу як невід’ємної складової формування особистості дитини. Словесна творчість – це організоване за законами логіки, граматики й композиції мовлення, що має тему, виконує комунікативні функції, наділене відносною самостійністю і завершеністю, може бути розчленованим на більш значущі структурні компоненти.
Умови, необхідні для словесної творчості дошкільнят
1.    Сформованість творчої уяви як центральне психічне новоутворення у дітей старшого дошкільного віку.
2.    Наявність у дитини мовленнєво-творчих здібностей.
3.    Достатній рівень розвитку мовлення та наявність знань про навколишній світ.
Інтерес дитини та зацікавленість педагога, його вміння керувати творчою діяльністю дітей.


Існують ріні види творчих  розповідей залежно від матеріалу, що є джерелом виникнення сюжету.
І. Творчі розповіді на наочній основі:
1.1. Сюжетна розповідь про предмети.
1.2. Порівняльні описові розповіді.
1.2. Розповідь за сюжетною ігровою обстановкою.
1.3. Розповідь за сюжетною картиною.
1.4. Розповіді за серією картин з одним сюжетом.
1.7. Розповідь-етюд.
1.8. Сюжетна розповідь за частинами картини.
ІІ. Творчі розповіді на словесній основі:
2.1. Розповідь на тему, запропоновану вихователем.
2.2. Продовження розповіді вихователя.
2.3. Складання початку розповіді до кінцівки розповіді вихователя.
2.4. Розповідь за планом вихователя.
2.5. Розповідь за опорними словами.
2.6. Складання творчої розповіді на самостійно вибрану тему та самостійно складеним планом.
2.7. Складання для розповідей за однією темою з різними варіантами початків і кінцівок.
2.8. Розповіді-пояснення.
2.9. Розповіді-інструкції щодо майбутньої діяльності.
2.10. Розповідь про смішний епізод.
2.11. Розповіді-небилиці
2.12. Розповідь за мотивами знайомих художніх творів.
2.13. Розповідь з власного досвіду.
2.14. Розповіді за змістом знайомих творів:
- змінити героїв твору, залишити сюжет;
- змінити сюжет, залишити героїв.
2.15. Розповіді-загадки.
2.16. Розповідь-роздум (міркування) за відповідною структурою:
- основна думка (чітко означена);
- докази, що її підтверджують чи спростовують;- висновки, узагальнення, що випливають з доказів.              

 

Заняття № 3
Тема:  «Познайомимося» (формування основ мовленнєвого етикету)
          Програмовий зміст: дати дітям знання про їхнє власне «Я», про особисте імя, вік та якості кожного.
          Вчити просто й невимушено говорити іншим приємні слова, бути чемними. Розвивати діалогічне мовлення, виховувати доброзичливість.
Матеріали: іграшковий телефон; картонні сердечка, розрізані наппіл; фотознімки гномів; ведмежа Віні (іграшка).
Хід заняття
Вихователь організовує дітей. Дзвонить телефон.
Дорослий імпровізований діалог:
-        Алло! Молодша група «Курчатко» слухає!
-        З вами говорить ведмежа Віні. Мені відомо, що вашу групу відвідують чемні й слухняні діти. Я хотів би завітати до вас на гостини, познайомитись з малятами.
-        Будь ласка, приходь, Віні! Ми будемо тобі раді. До зустрічі!
         Вихователь: Діти, ви чули – до нас на гостину хоче завітати ведмежа Віні. Всі пам’ятають, як слід приймати гостей? Давайте гуртом пригадаємо: треба чемно привітатися, запросити сісти, не перебивати під ча розмови й не вигукувати.
                                      Стукають у двері – зявляється ведмежа Віні.

Віні:Добрий день, малята! Це я, ведмежа Віні. Я хочу познайомитися з вами й потоваришувати.
Вихователь: Що ж, діти, будемо знайомитися з нашим гостем. Віні, хто тебе цікавить?
Віні: Я хочу познайомитися з дівчинкою, яка вдягнена у блакитну сукня. В неї на голові білий бант, а на ногах червоні черевички.
Дівчинка: Це я, мене звати Наталочка.
Я дівчинка, мені три з половиною роки.
Віні: Дуже приємно. А зараз я познайомлюся з хлопчиком.
Він одягнений у зелений костюм і в нього біляве волосся.
Хлопчик: Це я, мене звати Ярослав. Я хлопчик, і мені чотири роки.
Ведмежа знайомиться з іншими дітьми.
Віні: Мені було дуже приємно познайомитися з вами.
Ви чемні та привітні діти.
Вихователь: Наші діти не лише чемні, а ще й люблять гратися.
Віні: Я теж люблю гратися.
Вихователь: Тоді ми пограємо у гру «Знайди пару».
Діти, у вас у кожного є половинка сердечка. Тож пошукайте
 собі пару. А для цього поставте свої половинки на долоні,
щоб їх було добре видно.
Діти підходять одне до одного й віднаходять пару.
-        Настусю, я дарую тобі свою половинку сердечка. Ти мені подобаєшся.
-        Я дарую свою половинку тобі, Аню. Ти гарна дівчинка.
-        Сергійко, ось тобі моя половинка сердечка. Ти чемний хлопчик.
         Вихователь: А ми всі подаруємо ведмедикові  ціле сердечко.
Він наш гість, і він люб’язний, добрий.
         Віні: Дякую вам, малята! Дуже гарне сердечко.
Я бачу, що ви веселі, дружні, щирі. У мене також є приятелі. 
           Вони гноми й зовсім не такі, як ви.
Звати їх: Усміхасик, Плаксій та Бурку. Тільки знаєте, я весь час їх плутаю.
Ось подивіться – це їхні фото. Може, ви допоможете розпізнати їх.
            Діти розглядають малюнки із зображенням гномів. 

Вихователь: Хто з них Плаксій? (діти показують). Чому ви так гадаєте?
Діти: Тому що він плаче.
Віні: Тепер я запам’ятаю його.
А хто ж Усміхасик? (діти показують).
Чому саме він?
Діти: Тому що він веселий, усміхається.
Вихователь: Виходить, у нас залишився Буркун.          Який він?
Діти: Цей гном завжди невдоволений, бурчить.
Віні: Молодці, малята! Тепер я своїх друзів гномів буду розрізняти.
Але мені вони всі подобаються, бо люблять мене й не ображають. А ще мені сподобались мої гостини у вас і те, які ви чемні діти, як умієте гратися й робити подарунки. Я розповім про вас своїм друзям, і ми разом навідаємо вашу групу.
Ведмежа дарує дітям на згадку свій «портрет», прощається з ними.
Вихователь: До побачення, Віні! Приходь до нас ще!